+255 762 055 673
 
 
 
 
Fb icon
 
 
 
IG icon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

News and Updates

Meet Agatha | The Designer

Share on Facebook
Tweet
Agatha PerterThey used to be considered a bad omen and unfit members of the community. In most families across the world, especially in Africa, people with down syndrome used to be hided away from people and could be locked in houses for the better part of the day.This denied them the opportunity ...
Read more......

DOWN SYNDROME NI NINI(What is Down Syndrome)

Share on Facebook
Tweet
Neno Down Syndrome limetokana na jina la mtu wa kwanza, aliyegundua hali hii, kwa jina Langdon Down. Alikuwa tabibu (physician) Mwingereza.Huu ni mpangilio wa chembechembe (kromosomu) ambavyo ni sehemu ya hali ya binadamu ambayo huweza kutokea kwa watu wa aina zote bila kujali rangi, jinsi, wala ...
Read more......